w zaoszczędzeniu na rachunkach za prąd.
Dzięki energii odnawialnej możemy przyczynić się do poprawy jakości naszego środowiska naturalnego, zmniejszając zanieczyszczenia i emisję gazów cieplarnianych, a wystarczy, że wykorzystamy do tego darmową energię jaką daje nam między innymi słońce.
Kolektory słoneczne to jedne z najwcześniej stosowanych urządzeń produkujących energię odnawialną, wykorzystywane przede wszystkim do podgrzewanie wody przy pomocy energii słonecznej.
Fotowoltaika działa na podobnych zasadach również wykorzystując energię słoneczną, ale dzięki niej pozyskujemy prąd. Panele fotowoltaiczne wyglądem przypominają kolektory słoneczne, przez co często są one ze sobą mylone. Korzystając z paneli fotowoltaicznych możliwe jest nawet późniejsze wykorzystanie nadwyżki wyprodukowanej dzięki nim energii.
Wiedząc, że zasoby nieodnawialnych źródeł energii kurczą się w szybkim tempie, a ich ceny z roku na rok idą w górę, a także dodając do tego jeszcze fatalne skutki jakie wywierają one na nasze środowisko, inwestycja w energię odnawialną jest jak najbardziej przyszłościowym zabiegiem.
Energia odnawialna XXI wieku
Świat idzie do przodu, szukamy rozwiązań otrzymywania energii pochodzącej z natury. Bardzo popularnym na to sposobem ostatnimi czasy jest fotowoltaika. Panele fotowoltaiczne mają za zadanie produkować energię elektryczną ze słońca. Produkcja energii odbywa się tylko wtedy kiedy na ogniwo fotowoltaiczne pada światło słoneczne. Zatem produkcja prądu jest niejednokrotnie uzależniona np. od pory roku, w zimę słońca mamy mniej.
Bardzo często panele fotowoltaiczne mylone są z kolektorami słonecznymi. Kolektory słoneczne służą do produkcji ciepłej wody, czasem do ogrzewania pomieszczeń a panele słoneczne do produkcji prądu w naszych gniazdkach. W przypadku kolektorów również bardzo dużo zależy od ilości słońca jakie do nich dociera. W jednym i drugim przypadku ilość prądu i ciepła jest również uzależniona od tego ile paneli/kolektorów mamy zamontowanych na dachu. Energia odnawialna jest idealnym sposobem aby odciążyć troszkę naszą planetę. Zasoby z których powstaje odnawiają się bardzo szybko, dzięki temu nie dochodzi do powstawania deficytu.
Ekonomiczna fotowoltaika
Energia słoneczna, którą można pozyskiwać w bardzo ekonomiczny sposób, to energia odnawialna, która nie ma nawet w najmniejszym stopniu negatywnego wpływu na środowisko. Fotowoltaika i jej system działa, bowiem wykorzystuje się kolektory słoneczne do ogrzewania bądź wytwarzania energii elektrycznej. Energia elektryczna, jak i cieplna, jest produkowana właśnie przez nie. Jest to szczególnie ważne, jeśli zależy nam na ograniczaniu zanieczyszczenia powietrza i degradacji środowiska, a przecież wszystkim leży to sercu. Zatem wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii jest jak najbardziej w naszym własnym interesie. Nie można też nie zauważyć, że wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w gospodarstwie domowym znacząco obniża rachunki, co powinno ucieszyć każdego, kto rozważa zaimplementowanie tego rozwiązania do własnego domu. Można się w ten sposób uniezależnić od dotychczasowych dostawców prądu i gazu, którzy bazowali na tradycyjnych, wyczerpywalnych źródłach energii, a przy tym zaoszczędzić.
Jej przykładem znajomym dla wielu z
Dla niektórych ludzi wciąż pozostaje zagadką, w jaki sposób działają odnawialne źródła energii. Jednak tak naprawdę nie ma w tym nic niezrozumiałego. Energia odnawialna pozyskiwana z naturalnych źródeł nigdy nie może zostać zużyta całkowicie, bowiem jest pozyskiwana ze źródeł, których tempo odnawiania jest znacznie wyższe, niż tempo wyczerpywania (słońce, woda, wiatr, itp.). Dodatkowo, biorąc pod uwagę nie tylko prędkość wyczerpywania się paliw kopalnych, ale również ich jednoznacznie negatywny wpływ na środowisko, odnawialne źródła energii wysuwają się na pierwszy plan, jako zasoby oferujące nam "czystą" energię. Jej przykładem, znajomym dla wielu z nas, może być fotowoltaika. Dzięki niej, wykorzystywana energia pochodzi bezpośrednio ze słońca. Jest ona bardzo łatwo dostępna dla dosłownie każdego z nas - wystarczy, że zdecydujemy się na kolektory słoneczne, które zadbają o to, by w naszym domu nie zabrakło prądu, ale także, by było ciepło. Co więcej, nasze rachunki natychmiast zmaleją.